Metoda 5S w produkcji - wdrażanie i zarządzanie

Na czym polega metoda 5S w produkcji? Czy metoda 5S i produkcja mają coś wspólnego? Oczywiście! Metoda ta pomaga zoptymalizować produkcję, niezależnie od jej typu, i zorganizować ją w jak najbardziej efektywny sposób. Jeśli zatem chcesz, by i w Twoim przedsiębiorstwie zapanował, ład, porządek, a pracownicy byli zadowoleni, zainwestuj we wdrażanie 5S w firmie produkcyjnej razem z ekspertami SMART Project. Dzięki nam zyskasz nowy układ produkcji i nową, lepszą jakość świadczonych usług.

Na czym dokładnie polega metoda 5S?

Metoda 5S pojawiła się w Europie i w Polsce na wzór japoński. To właśnie w dalekiej Azji powstał system organizacji produkcji oparty na 5 filarach, od których pochodzi nazwa. Jakie to są filary?

  1. Segregacja, pozwalająca wyeliminować ze stanowiska pracy na produkcji niepotrzebne przedmioty.
  2. Systematyka, dzięki której niezbędne do pracy narzędzia są poukładane w taki sposób, by dana osoba pracowała nie tylko ekonomicznie, ale i ergonomicznie.
  3. Sprzątanie - metoda 5S zakłada, że każdy pracownik odpowiada za czystość na swoim miejscu pracy, jednak cały zespół współpracuje ze sobą w tym zakresie. To pozwala m.in. odpowiednio wcześnie zauważyć awarie maszyn.
  4. Standaryzacja - wprowadzone wcześniej zasady pracy na stanowisku należy wcielać w życie na co dzień; w tym pomaga właśnie standaryzacja pracy na tych samych i zbliżonych stanowiskach.
  5. Samodyscyplina, której celem jest stałe dbanie o porządek w miejscu pracy, i to przez cały zespół.

Projektowanie i wdrażanie nowego układu produkcji oraz nowej formy organizacji produkcji nie jest łatwe. Warto jednak nauczyć pracowników metody 5S, ponieważ dzięki niej jesteśmy w stanie oszczędzić czas, zwłaszcza przy produkcji potokowej i liniowej, a także innych typach organizacji produkcji. Jeśli zależy Ci na wdrożeniu metody 5S w Twoim przedsiębiorstwie czy hali produkcyjnej i chcesz przeprowadzić audyt produkcji lub Twoim celem jest optymalizacja procesów produkcyjnych, zapraszamy do kontaktu.

Oferujemy też: